گرامر – تطابق وجه گذشته فعل
آذر ۲۰, ۱۴۰۰
لغات – غذاها به زبان فرانسه – قسمت دوم
آذر ۲۰, ۱۴۰۰

در این مقاله قرار است نگاه مختصری به شهر استراسبورگ (به زبان فرانسه Strasbourg) بیندازیم و از موقعیت جغرافیایی تا دانشگاه های آن صحبت کنیم.

شهر استراسبورگ با مساحت ۷۸ کیلومتر هفتمین شهر بزرگ فرانسه محسوب میشود و همچنین دومین شهر توریستی فرانسه  است، که در شرق این فرانسه در ناحیه گرانت و مرکز ناحیه آلزاس قرار دارد. استراسبورگ در مرز آلمان و فرانسه و در امتداد رود راین قرار دارد. به طوری که گفته می شود شهری کاملا اروپایی بوده که دارای ویژگی های آلمانی و فرانسوی است.

جالب است بدانید که تابلوهای این شهر به دو زبان آلمانی و فرانسوی نوشته شده اما شاید برایتان سوال شود که علتش چیست ؟ این شهر سالیان سال در زمان انقلاب فرانسه، جنگ های جهانی و تصرف نازی ها بین آلمان و فرانسه دست به دست شده تا سرانجام در سال ۱۹۴۵ برای همیشه بخشی از خاک فرانسه شد.

استراسبورگ از لحاظ آب و هوایی، تابستان های گرم و زمستان های سردی دارد. در بیشتر مواقع هم شاهد بارش باران هستیم. در این شهر سالانه ۶۳۰ میلی متر باران می بارد، و همچنین حداقل در ۳۰ روز از سال برف می بارد. این شهر از لحاظ موقعیت سیاسی حائز اهمیت است، چون به عنوان مرکز قانون گذاری اروپا برگزیده شده و مراکزی چون پارلمان اروپا (به زبان فرانسه Parlement européen) و دادگاه حقوق بشر اروپا (به زبان فرانسهCour européenne des droits de l’homme ) در این شهر واقع شده اند.

اما استراسبورگ نه تنها از لحاظ سیاسی بلکه از لحاظ فرهنگی هم شهر مهمی است. به طوری که سازمانی مهم چون انستیتوی بین المللی موسیقی و هنرهای نمایشی در آن قرار دارد. و تئاتر ملی استراسبورگ و اپرای ملی راین و صدها مجموعه ی دیگر ثابت می کنند که این شهر پایتخت فرهنگی اروپا محسوب می شود.   

همچنین از لحاظ معماری بسیار مورد توجه قرار گرفته است به طوری که جزیره گرند ایل که در مرکز شهر قرار دارد در سال ۱۹۸۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. یکی دیگر از محله های استراسبورگ که بسیار زیبا و تاریخی است محله ی، فرانسه کوچک است که پر از خانه های قدیمی و مربوط به زمانی بوده که استراسبورگ جزو آلمان بوده، این موضوع را از روی معماری خانه ها می توان فهمید .

استراسبورگ یک شهر دانشجویی است و دانشگاه دولتی استراسبورگ یکی از بزرگترین و بهترین دانشگاه های فرانسه است . در سال ۲۰۱۹ سه دانشگاه لویی پاستور، مارک بلوک و روبرت شومان با هم ادغام می شوند و دانشگاه جدید استراسبورگ را ایجاد می کنند، که شامل ۵ دانشکده : هنر، زبان و ادبیات، حقوق، اقتصاد، مدریت، علوم اجتماعی و علوم سیاسی، سلامت و بهداشت، فناوری و علوم پایه ، علم اجتماعی و علوم سیاسی  می باشد.

دانشگاه استراسبورگ در بخش تحصیلات تکمیلی دارای دو لابراتوآر تخصصی به نام آی کیوب و ایرما است که زیر نظر سازمان تحقیقات ملی فرانسه فعالیت می کنند. این دانشگاه تا حالا ۱۸ جایزه نوبل به خود دیده است.

همچنین چون استراسبورگ یک شهر دانشجویی است و تقریبا ۲۰ درصد دانشجویان خارجی هستند این امکان فراهم است که با افرادی با ملیت های گوناگون آشنا شوید .

تهیه و تنظیم : غزل وحدتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.